House with 5 bedrooms and 4 bathrooms of 370m² in Costa Del Sol (N1055530)
Description
View original
Beliggende ved siden af Manilva-floden og kun en kort gåtur fra de berømte Baños de la Hedionda, tilbyder denne fantastiske ejendom et fredeligt tilflugtssted omgivet af natur. Kun fem minutter fra kysten ved Casares og Manilva, med nem adgang fra AP7 og A7, er det det perfekte sted for dem, der søger ro uden at give afkald på komfort.
Ejendommen har en villa i traditionel stil i ét plan, med fem rummelige soveværelser, fire af dem med eget badeværelse, et gæstetoilet, et charmerende rustikt køkken på 20 m² med møbler i træ, og en spektakulær stue på 60 m² med høje hvælvede lofter, en pejs og store vinduer, der fylder rummet med naturligt lys. Derudover er der en 50 m² annexbygning med to etager og en selvstændig indgang, ideel til gæstehus eller personalebolig.
Udenfor inkluderer den sydvestvendte forporch en delvist dækket pergola, hvilket skaber den perfekte ramme til udendørs spisning, mens man nyder udsigten over Sierra de la Utrera.
Med 112.000 m² eller 27,7 acres land forbliver ejendommen underudviklet, men har enormt potentiale. Den er ideel til at etablere et ridesportcenter, engagere sig i landbrug eller dyrke Moscatel-druevinmarker, som er meget anerkendt i regionen. Landet er også egnet til at dyrke tropiske frugter som avocadoer og mangoer, og der er i øjeblikket en plantage med 25 avocado træer.
Ejendommen har en legal vandbrønd og el-forsyning, hvilket sikrer alle nødvendige betingelser for dens udvikling og nydelse.
Udover dens privilegerede naturlige omgivelser, har denne ejendom betydelig historisk værdi. Adgangen til Baños de la Hedionda-området sker via en bro fra det 16. århundrede, der blev restaureret i det 18. århundrede, som var en del af det lokale vandingssystem og stadig er i brug i dag.
En unik mulighed for dem, der søger en uovertruffen naturlig ramme, privatliv, historie og mange anvendelsesmuligheder, hvad enten som privat bolig eller investering.


